HISTORIA POWSTANIA GRUP TEATRALNYCH &  OSIĄGNIĘCIA ŚWIRUSÓW I ŚWIRUSIĄTEK

Każdy nauczyciel szuka różnorodnych metod i form pracy, które pozwolą mu zaspokoić istotne potrzeby dziecka, takie jak np. chęć działania, pragnienie akceptacji w grupie czy poczucie sukcesu. Ważne jest, bowiem, aby na początku kariery szkolnej nie ukształtował się w uczniu negatywny obraz szkoły. Tym, co zapobiega monotonii procesu edukacyjnego, aktywizuje i znacznie wpływa na podniesienie ogólnego poziomu kulturalnego dziecka jest sztuka, szczególnie teatralna. Ważne jest, aby kontakt z formami teatralnymi nie ograniczał się tylko do oglądania przedstawień lub zwiedzania budynku teatru. Chodzi też o wytworzenie takich sytuacji, aby dziecko samo znalazło się „po drugiej stronie” – jako aktor, reżyser czy scenograf. Praca zbiorowa nad recytacją uczy współpracy w grupie, wyzwala poczucie odpowiedzialności za zespołową prezentację utworu. Nauczycielowi daje dużo możliwości w zakresie kształtowania u wychowanków zarówno świadomej dyscypliny, jak i więzi koleżeńskiej. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i uzdolnienia artystyczne dzieci, oraz ich chęci do częstego kontaktu ze sztuką i występowania przed publicznością, postanowiłam poszerzyć zakres swojej pracy pedagogicznej i wychowawczej o działalność koła teatralnego. Powstało ono w 2000 roku pod nazwą „ŚWIRUSY”. Na początku swej działalności skupiało uczniów klasy trzeciej zainteresowanych tą formą zajęć, których to byłam wychowawczynią. Mali aktorzy uświetniali początkowo imprezy szkolne i pozaszkolne, umilając czas nawet swoim rodzicom na zebraniach szkolnych. 

DEBIUT ŚWIRUSÓW - SREBRNA MASKA

18 listopada 2000 roku zaistniała możliwość wzięcia udziału ŚWIRUSÓW w II POWIATOWYCH KONFRONTACJACH MAŁYCH FORM TEATRALNYCH – „KURTYNA 2000", które odbywają się od 1999 roku w Wągrowcu pod honorowym patronatem starosty Powiatu Wągrowieckiego – Józefa Sulikowskiego, a organizuje je dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej – Karol Kruś. Celem tego przeglądu jest próba integracji osób zajmujących się tworzeniem młodego teatru oraz chęć uchwycenia i wyeksponowania w tym ruchu zjawisk najbardziej wartościowych, będących pożytkiem dla występujących, publiczności, a także nauczycieli traktujących teatr jako interesujące uzupełnienie dydaktyki. Debiut ŚWIRUSÓW w tych konfrontacjach został uwieńczony zdobyciem SREBRNEJ MASKI w kategorii: Krótka Inscenizacja Tekstu Poetyckiego. 
Zaprezentowali oni utwór Marii Terlikowskiej pt. „Jacek, Wacek i Jesień” w składzie: Szymon Galas, Bartosz Stróżowski, Piotr Zieliński (-ś.p.), Inga Krystkowiak, Joanna Dopierała, Dariusz Szkudlarek, Weronika Purczyńska, Karolina Małek, Dominika Baraś, Eliza Kucharska, Mateusz Ostapiuk, Jarosław Matyjaszek i Wojciech Kuryłowicz. Spektakl wyreżyserowała Barbara Tyrakowska. 

KOLEJNA SREBRNA MASKA

Ten pierwszy wielki sukces, mimo mego rozstania z klasą na koniec roku szkolnego, sprawił, że wspólnie z dziećmi podjęłam decyzję o dalszej współpracy w ramach kółka teatralnego. Decyzja ta przyniosła owoce już w dniu 17 listopada 2001 roku, gdzie ŚWIRUSY zdobyły ponownie SREBRNĄ MASKĘ w III POWIATOWYCH KONFRONTACJACH MAŁYCH FORM TEATRALNYCH – „ KURTYNA 2001”, tym razem w kategorii: Teatry Dziecięce, przedstawiając spektakl pt. „Jak żegnamy się ze szkołą?” wyreżyserowany przez Barbarę Tyrakowską na motywach utworu Marii Terlikowskiej o tym samym tytule. 
Tym razem role zostały obsadzone przez czwartoklasistów: Ingę Krystkowiak, Joannę Dopierałę, Dariusza Szkudlarka, Bartosza Stróżewskiego i Szymona Galasa. 

NAGRODA

Rok później, również w listopadzie ŚWIRUSY wzięły udział w „KURTYNIE – 2002”, prezentując sztukę teatralną pod ciekawym tytułem „Cudnalińscy”, napisaną przez Elżbietę Jodko – Kula w reżyserii Barbary Tyrakowskiej, za przedstawienie której otrzymały nagrodę. 
W spektaklu udział wzięli : Inga Krystkowiak, Joanna Dopierała, Dariusz Szkudlarek, Bartosz Stróżowski, Szymon Galas, Eliza Kucharska i Marta Wołowicz. 

UTWORZENIE KOLEJNEJ GRUPY TEATRALNEJ - ŚWIRUSIĄTKA

We wrześniu będąc wychowawczynią uczniów klasy trzeciej, postanowiłam obok „ŚWIRUSÓW” utworzyć jeszcze jedną grupę teatralną, tym razem o nazwie „ŚWIRUSIĄTKA” , zrzeszającą tylko młodziutkich aktorów w wieku od 7 – 9 lat. Grupa ta, nie będąc jeszcze prawdziwą grupą teatralną, prezentowała liczne przedstawienia przed swoimi rodzicami, urozmaicając w ten sposób zebrania rodziców, które cieszyły się stuprocentową frekwencją ich opiekunów. Rokrocznie rodzice, dziadkowie i rodzeństwo moich wychowanków są współorganizatorami w styczniu WIELKIEGO BALU GWIAZDKOWO – NOWOROCZNO – KARNAWAŁOWEGO, na którym odbywają się nie tylko tańce wraz z zaproszonym na tę uroczystość Mikołajem, ale także uczniowie prezentują zawsze przedstawienie teatralne połączone z grą kolęd na dzwonkach chromatycznych jak i układ taneczny. Po gromkich brawach wszyscy zasiadają do suto zastawionych stołów, uginających się pod „ ciężarem” wypieków i kanapek, będących dziełem mam uczniów. Występy ŚWIRUSIĄTEK przed rodzicami są niejako „rozgrzewką” przed mającym się odbyć ich udziałem w prezentowaniu sztuk na przeglądach teatralnych, czy też przed inną publicznością. Występując, dzieci wyzbywają się kompleksów, przełamują barierę strachu, a ich rodzice, będąc dumni ze swoich pociech, angażują się jednocześnie w przygotowanie scenografii, dekoracji i kostiumów, co sprzyja ich wspaniałej współpracy ze mną. 

SREBRNY EKO - LIŚĆ 2003

ŚWIRUSIĄTKA, będąc grupą powstałą dopiero w 2003 roku, mogą poszczycić się już swoimi pierwszymi sukcesami, które odniosły, występując w I PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH, zorganizowanym przez CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu zdobywając „SREBRNEGO EKO – LIŚCIA 2003” – 4 listopada 2003 roku, prezentując spektakl pt. „Eko – żale” opracowany i wyreżyserowany przez opiekunkę grupy.
 
Sztuka została przedstawiona przez następujących trzecioklasistów:
Mateusza Mantheya, Igę Szymankiewicz, Kacpra Wróblewskiego, Błażeja Dobrzyńskiego, Bartosza Springra, Błażeja Wilczyńskiego, Weronikę Karczewską, Paulinę Polcyn, Dalię Nguyen oraz Magdalenę Baum. 

Ta sztuka o tematyce ekologicznej była ich debiutem na scenie, ocenionym przez profesjonalne jury, które przyznało w tym dniu również cztery nagrody specjalne za kreacje aktorskie. 

PIERWSZA NAGRODA INDYWIDUALNA

Pierwszą nagrodę otrzymał dziewięcioletni Mateusz Manthey, który reprezentując ŚWIRUSIĄTKA, okazał się zdaniem jury najlepszym aktorem.

PIERWSZA ZŁOTA MASKA
ŚWIRUSIĄTEK

Niedługo potem, bo 22 listopada 2003 roku ten sam młody aktor (Mateusz Manthey) przyczynił się do zdobycia ZŁOTEJ MASKI, występując wspólnie z Dalią Nguyen i Pauliną Polcyn w inscenizacji tekstu poetyckiego opracowanego i wyreżyserowanego przeze mnie na motywach wiersza Jana Brzechwy pt.„Żuraw i czapla”. 

W tym dniu, gdzie aż 32 teatry z całego powiatu brały udział już w V POWIATOWYCH KONFRONTACJACH MAŁYCH FORM TEATRALNYCH – „KURTYNA 2003”, nie zabrakło też ŚWIRUSÓW, którzy z wielkim zaangażowaniem przedstawili sztukę teatralną pt .„Kopciuszek” we współczesnej wersji, nie zajmując tym razem czołowego miejsca. Spektakl został opracowany i wyreżyserowany również przez Barbarę Tyrakowską. 

Natomiast udział wzięli w nim: Marta Wołowicz, Inga Krystkowiak, Joanna Dopierała, Eliza Kucharska, Szymon Galas, Bruno Żołądź, Dariusz Szkudlarek, Bartosz Chrzempa, Jakub Grzeszczyk, Jarosław Matyjaszek, Dominika Baraś, Lidia Wieczorek, Barbara Walczak i Radosław Dominikowski. 

Uczniowie należący do wymienionych kółek teatralnych reprezentują je również w licznych konkursach recytatorskich, gdzie stają się niejednokrotnie niebywałą konkurencją dla swoich rywali. 
Do ich sukcesów zaliczyć można: 

I miejsce zdobyte przez Ingę Krystkowiak w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM W KATEGORII KLAS DRUGICH - w roku 2000; 
I, II i III MIEJSCE zdobyte kolejno przez uczniów: Dariusza Szkudlarka, Ingę Krystkowiak i Joannę Dopierałę w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM WIERSZY JANA BRZECHWY oraz 
I, II i III MIEJSCE W I MIEJSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM przeprowadzonych w roku 2001. 
Powyższe miejsca zdobyli: Joanna Dopierała, Dariusz Szkudlarek i Inga Krystkowiak. Ich następcy także odnoszą zwycięstwa, zdobywając II i III MIEJSCE /Kacper Wróblewski i Weronika Karczewska/ w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM WIERSZY JULIANA TUWIMA W KATEGORII KLAS PIERWSZYCH – rok 2002;
I MIEJSCE zdobyte przez Kacpra Wróblewskiego w II MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM UTWORÓW JULIANA TUWIMA;
I MIEJSCE/Paulina Polcyn/ w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM O TEMATYCE JESIENNEJ – rok 2003, 
I MIEJSCE w II MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM – „Chodzi po lesie pogodna jesień” – miejsce to uzyskała także Paulina Polcyn. W styczniu 2004 roku Mateusz Manthey /II MIEJSCE/, Paulina Polcyn i Kacper Wróblewski /III MIEJSCE/ przechodzą przez eliminacje szkolne KONKURSU RECYTATORSKIEGO i zostają zakwalifikowani do ELIMINACJI REJONOWYCH /między powiatami: obornickim, szamotulskim i wągrowieckim/ XIX WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW, gdzie odnoszą wielki sukces: M. Manthey – I MIEJSCE, K. Wróblewski – II MIEJSCE, a P. Polcyn – IV MIEJSCE. Pierwsi dwaj uczniowie reprezentują rejon wągrowiecki tydzień później na półfinałach konkursu wojewódzkiego w Poznaniu, gdzie otrzymują od profesjonalnego jury dyplomy uznania. Młodzi aktorzy wykorzystując swoje zdolności, przechodzą przez kilka etapów KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA - /Błażej Dobrzyński i Kacper Wróblewski/, gdzie pierwszy z nich zdobywa wyróżnienie w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA POD PATRONATEM HONOROWYM BURMISTRZA MIASTA WĄGROWCA zorganizowanym przez MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ w WĄGROWCU w roku 2003. 14 lutego 2004 roku troszcząc się o rozwój kultury muzycznej, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu organizuje ELIMINACJE POWIATOWE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI SZKOLNEJ, w których uczestniczą także małe ŚWIRUSIĄTKA /Błażej Dobrzyński, Weronika Karczewska i Paulina Polcyn/, gdzie pierwszy z nich zdobywa IV MIEJSCE. Ich sukcesy radują serce nie tylko moje, ich samych, czy też ich rodziców, czy nawet kolegów z klasy, ale stanowią powód do radości i dumy całej społeczności szkolnej. 

WEJŚCIE POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ


1 maja 2004 roku stał się nie tylko ważnym dniem dla Polski, ale i dla naszej szkoły. W tym to właśnie dniu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, przygotowałam wspólnie z dwoma koleżankami i z uczniami spektakl teatralno – muzyczny pt. „Statkiem po Europie”, w którym nie zabrakło i ŚWIRUSIĄTEK. Część z nich pokazała się rewelacyjnie w wersji niemieckiej przedstawienia, przez co zyskała wielki aplauz, szczególnie zaproszonych gości z Schönwalde – miejscowości położonej w Niemczech. Naszych 12 – stu niemieckich urzędników na czele z burmistrzem – Bodo Oehme, podziwiało m.in. mistrzowskie wykonanie hymnu Unii Europejskiej przez piętnaście ŚWIRUSIĄTEK na dzwonkach chromatycznych, a nawet zaproponowało im wspólny śpiew przy ich akompaniamencie. 

NADANIE IMIENIA SZKOLE 


14 października 2004 roku, gdy nasza szkoła obchodziła 40 – lecie swego istnienia i nadano jej imię – Cystersów Wągrowieckich, ŚWIRUSY zaprezentowały się w widowisku historycznym „Dzieje zakonu cysterskiego”, jak również w widowisku słowno – muzycznym. 


29 października 2004 roku młodziutkie ŚWIRUSIĄTKA – pierwszoklasistki - Marta Tyrakowska i Danuta Korbal zdobyły kolejno I i II MIEJSCE w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM WIERSZY O JESIENI, a tydzień później, reprezentując naszą szkołę w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM, wywalczyły I i II MIEJSCE w odwrotnej kolejności. 
W dniach 19 i 20 listopada 2004 roku odbyła się już po raz szósty „Kurtyna 2004”, gdzie ŚWIRUSIĄTKA przedstawiły krótką formę sceniczną pt. „Spóźniony słowik” w mojej reżyserii, w obsadzie: Mai Szymankiewicz, Danuty Korbal, Marty Tyrakowskiej i Jakuba Mantheya, a ŚWIRUSY – „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” , gdzie główne role zagrali Dalia Nguyen i Mateusz Manthey. Tę sztukę także wyreżyserowałam. 
21 grudnia 2004 roku wystąpiły ŚWIRUSIĄTKA (pierwszoklasiści!) dość odważnie w przedstawieniu „Advent, Advent” w wersji niemieckiej, przed nauczycielami i byłymi pracownikami naszej szkoły na szkolnej wigilii. 
18 lutego 2005 roku odbył się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI pt. „Zimowe zabawy”, gdzie aż trzech przedstawicieli grupy ŚWIRUSIĄTEK zdobyło czołowe miejsca, a dwóch pierwszych zakwalifikowało się do eliminacji międzyszkolnych, a byli nimi: I MIEJSCE– Maja Szymankiewicz, II MIEJSCE – Danuta Korbal i III MIEJSCE – Mikołaj Kamiński. 
Kilka dni potem jedna z dziewczynek – Danuta Korbal odniosła sukces i wywalczyła I MIEJSCE w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM. 
21 i 22 kwietnia 2005 roku ŚWIRUSY miały możność uczestniczyć w XXIII CZARNKOWSKIM FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH – SCENA DZIECIĘCA, gdzie reprezentowały naszą szkołę na przeglądzie teatrów z byłego woj. pilskiego. Tym razem wróciły bez większego sukcesu. 
Jednak 29 kwietnia 2005 roku ponownie zwycięzcami SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO pt. „Wiosna w zielonej sukience” okazały się ŚWIRUSIĄTKA (I MIEJSCE– Danuta Korbal, II MIEJSCE – Marta Tyrakowska), które to kilka dni później zwyciężyły znowu w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pod tym samym tytułem, zdobywając te same wysokie MIEJSCA – I i II

PIERWSZY ZŁOTY EKO - LIŚĆ ŚWIRUSIĄTEK

Dzień 9 listopada 2005 roku okazał się najwspanialszym dniem w życiu ŚWIRUSIĄTEK. W tym właśnie dniu osiągnęły one niesamowity sukces, zdobywając po raz pierwszy w swoich dziejach zaszczytne I MIEJSCE - ZŁOTEGO EKO – LIŚCIA 2005. Swój spektakl pt. „Eko - Kapturek”, opracowany i wyreżyserowany przeze mnie, przedstawiły na III PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH w CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ, działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu. 
Mali aktorzy - drugoklasiści: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Radosław Krystkowiak, Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska nie potrafili ukryć swego wzruszenia podczas odbioru przepięknych nagród z rąk Burmistrza Miasta Wągrowca – Stanisława Wilczyńskiego, który był jednocześnie ich fundatorem. Złoty Eko-Liść Jury nie tylko dostrzegło ich jako grupę, ale także zauważyło z pośród 130 osób, biorących udział w tym przeglądzie z terenu całego powiatu wągrowieckiego, profesjonalną grę aktorską jednej ze ŚWIRUSIĄTEK – Danuty Korbal, którą to nagrodziło indywidualną nagrodą


ZŁOTA KURTYNA ŚWIRUSÓW


Dziesięć dni później i ŚWIRUSY pokazały na co je stać. Biorąc udział już po raz piąty w „KURTYNIE”, otrzymały najwyższą nagrodę –ZŁOTĄ KURTYNĘ, przedstawiając sztukę, wyreżyserowaną przeze mnie według własnego scenariusza opartego o tekst Wandy Chotomskiej pt. „Winnetou – czerwonoskóry dżentelmen”. Był to ich największy sukces. Jury, wręczając im nagrodę, podkreśliło ekspresję i żywiołowość młodych aktorów. 
W tym spektaklu wystąpili: Kacper Wróblewski, Paulina Polcyn, Iga Szymankiewicz, Mateusz Manthey, Dalia Białas – Nguyen, Angelika Jakubiak, Weronika Karczewska, Błażej Wilczyński, Jakub Graczyk, Mateusz Zdrzałka, Mateusz Urbański, Bartosz Springer i gościnnie wystąpił szóstoklasista – Patryk Nowak. 
Dnia 2 grudnia 2005 roku odbył się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI pt. „Gwiazdkowe Marzenia”, w którym I MIEJSCE wywalczyło ŚWIRUSIĄTKO - Marta Tyrakowska, a II MIEJSCE – następne ŚWIRUSIĄTKO - Danuta Korbal. Zdobywając te zaszczytne miejsca, małe zwyciężczynie zakwalifikowały się do MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO, pod tym samym tytułem, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Wągrowcu w dniu 15 grudnia br., gdzie zdobyły TE SAME MIEJSCA (I m. i II m.), ale w odwrotnej kolejności. 
27 stycznia 2006 roku dwa ŚWIRUSIĄTKA – Danuta Korbal i Marta Tyrakowska uzyskały kolejno I i II MIEJSCE w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pt. „Zabawy zimowe”, a 3 lutego 2006 roku, biorąc udział w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pod tym samym tytułem, wywalczyły także I i II MIEJSCE, ale w odwrotnej kolejności. 
11 lutego 2006 roku ŚWIRUSY i ŚWIRUSIĄTKA reprezentowały naszą szkołę w I REGIONALNYM KONKURSIE WOKALISTÓW-SOLISTÓW pt. „GRAJ MUZYKA 2006”. ŚWIRUSIĄTKOM: Danucie Korbal i Barbarze Zielińskiej udało się „wyśpiewać” II MIEJSCE i WYRÓŻNIENIE, a pierwszej z nich zakwalifikować do eliminacji wojewódzkich w Gnieźnie. 
3 marca 2006 roku ŚWIRUSIĄTKA (Danuta Korbal i Marta Tyrakowska) zdobyły DWA równorzędne II MIEJSCA w SZKOLNYM KONKURSIE pt. „WIEM, MYŚLĘ, LICZĘ”. 
24 marca 2006 roku ŚWIRUSIĄTKA popisały się swoimi umiejętnościami w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pt. „DWA SŁÓWKA NA TEMAT ZDRÓWKA”, zdobywając I MIEJSCE – Marta Tyrakowska i II MIEJSCE – Maja Szymankiewicz i kwalifikując się tym samym do eliminacji międzyszkolnych w Wapnie. 
7 kwietnia 2006 roku DWA ŚWIRUSIĄTKA reprezentowały naszą szkołę w Wapnie, recytując utwory poetyckie w POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pt. „DWA SŁÓWKA NA TEMAT ZDRÓWKA”, gdzie wywalczyły 
I MIEJSCE – Marta Tyrakowska i III MIEJSCE – Maja Szymankiewicz. 
21 kwietnia 2006 roku DWA ŚWIRUSIĄTKA popisały się swoimi umiejętnościami recytatorskimi w SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pt. „WIOSNA W ZIELONEJ SUKIENCE”, gdzie uzyskały I MIEJSCE – Marta Tyrakowska i III MIEJSCE – Danuta Korbal. 
27 kwietnia 2006 roku ŚWIRUSIĄTKO – Marta Tyrakowska dzielnie rywalizowało z 41 najlepszymi recytatorami z całego powiatu wągrowieckiego w II POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM pt. „WIOSNA W ZIELONEJ SUKIENCE”, gdzie po zaciętej walce przed profesjonalnym jury, zdobyło upragnione I MIEJSCE w swojej kategorii wiekowej. 
1 maja 2006 roku ŚWIRUSIĄTKA wzięły udział w konkursie jubileuszowym „O Wągrowcu wiem prawie wszystko”, gdzie zaprezentowały inscenizację mego autorstwa i reżyserii pt. „Jestem przewodnikiem po Wągrowcu”. 
W przedstawieniu wystąpiły: Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska oraz ich szkolni rówieśnicy z kl.3b. 
W czerwcu 2006 roku podczas udziału ŚWIRUSIĄTEK w PARADZIE WYOBRAŹNI nasze dwa ŚWIRUSIĄTKA : Marta Tyrakowska i Daria Wabich dostąpiły zaszczytu, gdyż nadano im z rąk Burmistrza Miasta tytuł „MOTYLA KSIĄŻKOWEGO”, jako najaktywniejszym czytelniczkom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. 
W październiku 2006 roku nasze dwa ŚWIRUSIĄTKA : Marta Tyrakowska i Danuta Korbal wywalczyły I i II MIEJSCE w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, gdzie zakwalifikowały się do Międzyszkolnych Eliminacji Konkursu Pięknego Czytania pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Wągrowca. Zaszczytny tytuł - MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA, po zaciętej walce i po raz pierwszy w dziejach naszej szkoły, uzyskała druga z nich. 
8 listopada 2006 roku ŚWIRUSIĄTKA wystąpiły w Centrum Edukacji Ekologicznej w przedstawieniu pt. „Grzybobranie, czyli mrożące krew w żyłach opowiadanie”, gdzie jedno z nich – Maja Szymankiewicz, uzyskało indywidualną nagrodę za kreację aktorską. 
Główne role zagrali: Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz i Mikołaj Kamiński. W drugorzędne role wcielili się: Kacper Frankowski, Kuba Senger, Martyna Wolińska, Daria Wabich, Bartosz Urbański, Filip Dobrowolski i Dariusz Zanto. 

ZŁOTA KURTYNA' 2006


18 listopada 2006 roku okazał się dniem pełnym sukcesu dla ŚWIRUSIĄTEK i ŚWIRUSÓW, gdyż udowodnili swoją profesjonalną grą aktorską, że w pełni zasługują na miano NAJLEPSZYCH. Po raz kolejny z rzędu zdobyli ZŁOTĄ KURTYNĘ za sztukę teatralną w reż. B. Tyrakowskiej opartą na motywach wiersza L.J. Kerna pt. „Bardzo dziwny przypadek”, w której obydwa zespoły wystąpiły wspólnie. Pierwszoplanowe role zagrały: Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska (ŚWIRUSIĄTKA) oraz Mateusz Urbański i Kacper Wróblewski (ŚWIRUSY). W rolach drugoplanowych wystąpili: Bartosz Urbański, Mikołaj Kamiński, Barbara Zielińska, Łukasz Karczewski (ŚWIRUSIĄTKA). 
Dnia 29 listopada 2006 roku odbył się SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI pt. „Gwiazdkowe Marzenia”, w którym 
I MIEJSCE wywalczyło ŚWIRUSIĄTKO - Danuta Korbal, a II MIEJSCE – następne ŚWIRUSIĄTKO - Marta Tyrakowska. Zdobywając te zaszczytne miejsca, małe zwyciężczynie zakwalifikowały się do MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO, pod tym samym tytułem, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Wągrowcu w dniu 8 grudnia br., gdzie zdobyły DWA I MIEJSCA


ZŁOTY EKO - LIŚĆ' 2007


22 marca 2007 roku w Centrum Edukacji Ekologicznej ŚWIRUSIĄTKA odniosły niesamowity sukces; w V PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH zaprezentowały sztukę teatralną autorstwa i reżyserii B. Tyrakowskiej pt. „Na wysypisku śmieci”, za którą uzyskały„ZŁOTEGO EKO-LIŚCIA 2007”. 
W sztuce tej wystąpili: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Mikołaj Kamiński, Łukasz Karczewski, Martyna Wolińska i Barbara Zielińska. 
W tym samym dniu dodatkowy zaszczyt spotkał aż 4 ŚWIRUSIĄTKA: Anitę Brzezińską, Danutę Korbal, Maję Szymankiewicz i Martę Tyrakowską. Dziewczynki te uzyskały indywidualne wyróżnienia (4!) za profesjonalną grę aktorską. 
!!! 
Jubileuszowy Przegląd utkwił w pamięci nawet opiekunce ŚWIRUSIĄTEK - Barbarze Tyrakowskiej, gdyż uhonorowano ją szczególnym wyróżnieniem za reżyserię przedstawionego spektaklu. 

III MIEJCE ŚWIRUSIĄTEK I AWANS 
DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO


19-20 kwietnia 2007 roku ŚWIRUSIĄTKA pojawiły się na deskach czarnkowskiej sceny, gdzie reprezentowały nasze miasto i konkurowały z teatrami z całej północnej Wielkopolski (choć nie tylko). Mali aktorzy podziwiali w tych dniach reprezentantów z: Żelic, Trzcianki, Mościsk, Chodzieży, Wielenia, Czarnkowa, Piły, Wysokiej, Białej, Złotowa, Wałcza, Wolsztyna, Gębic i Kruszewa. 
Obradami jury kierował Artur Szych – aktor Studia Teatralnego "Blum" z Poznania oraz reżyser teatralny, skład uzupełniały: Ewelina Wyrzykowska – instruktor i reżyser teatralny z Piły oraz Irena Lipczyńska – aktorka z Poznania. Z radością informujemy, że ŚWIRUSIĄTKOM przyznano III MIEJSCE za przedstawienie sztuki pt. „Na wysypisku śmieci” i zakwalifikowano je do etapu wojewódzkiego, gdzie będą ubiegać się o „ZŁOTĄ MASKĘ” OGÓLNOPOLSKIEGO FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH. 
24 kwietnia 2007 roku nasze dwa ŚWIRUSIĄTKA: Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska wystąpiły po eliminacjach klasowych w Szkolnym Konkursie Recytatorskim pt. „Wiosna w zielonej sukience”, gdzie zdobyły I i II MIEJSCE, a tym samym zakwalifikowały się do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego 
o tym samym tytule. 
27 kwietnia 2007 roku nasze ŚWIRUSIĄTKA: Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska dzielnie stawiły czoła swoim konkurentom z 11 szkół naszego powiatu, zdobywając II MIEJSCE (Marta) i WYRÓŻNIENIE (Maja) w III POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM „WIOSNA W ZIELONEJ SUKIENCE”. Naszym zwyciężczyniom nagrody wręczył sam Burmistrz Miasta Wągrowca – pan Stanisław Wilczyński, a dłoń uścisnęło profesjonalne jury; Jan Kasper – poeta, polonista, reżyser, scenarzysta i kierownik Teatru Prób, Dorota Kurzyńska-Kreskowiak – polonistka, Sebastian Grek – aktor z popularnego serialu 
„M - jak miłość”. 


II MIEJSCE W KONFRONTACJACH WOJEWÓDZKICH


28 maja 2007 roku w Teatrze Animacji w Poznaniu występ ŚWIRUSIĄTEK został uwieńczony największym ich sukcesem – I WYRÓŻNIENIEM (równoznacznym z II MIEJSCEM) otrzymanym w XXVI KONFRONTACJACH WOJEWÓDZKICH XIV OGÓLNOPOLSKIEGO FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH. 
W skład jury wchodzili: - Katarzyna Grajewska –przewodnicząca, Kierownik Artystyczny Teatru Animacji w Poznaniu, - Teresa Gąsiorowska – aktorka, instruktor teatralny MDK nr 2 w Poznaniu, - Wojciech Siedlecki – aktor Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. 
Trzecioklasiści zaprezentowali się ponownie w sztuce o tematyce ekologicznej napisanej i wyreżyserowanej przez Barbarę Tyrakowską pt. „Na wysypisku śmieci”. I okazali się lepsi od swoich starszych przeciwników przybyłych z Konina, Kalisza, Ślesina, Turka, Karszewa, Chodzieży, Słupcy, Wysokiej i Poznania. GRATULUJEMY WSPANIAŁEGO ZWYCIĘSTWA!!! 
30 maja 2007 roku nasze ŚWIRUSIĄTKO - Marta Tyrakowska zdobyło tytuł Mistrza Ortografii, zajmując jednocześnie I MIEJSCE w Szkolnym Konkursie Ortograficznym pt."Zabawy z ortografią", a tym samym zakwalifikowało się do eliminacji międzyszkolnych. 
31 maja 2007 roku nasze ŚWIRUSIĄTKA; Maja Szymankiewicz i Dariusz Zanto uzyskali WYRÓŻNIENIE w Międzynarodowym Konkursie - KANGUR MATEMATYCZNY. 
1 czerwca 2007 roku nasze ŚWIRUSIĄTKO - Martyna Wolińska zajęła II MIEJSCE w Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci pt. "Mama, Tata i Ja". 


PIERWSZY "COŚ' 2007" 
NA PAŁUCKICH PREZENTACJACH 
MINIATUR TEATRALNYCH


ŚWIRUSIĄTKA nie potrafiły ukryć szczęścia z kolejnej wygranej, tym razem Głównej Nagrody – COSIA 2007 za spektakl „Na wysypisku śmieci” zaprezentowany w dniach 15-16 czerwca na żnińskiej scenie podczas Trzecich Pałuckich Prezentacji Miniatur Teatralnych 2007. Zmagania oceniało jury w składzie: Jan Kasper, Renata Rybacka, Krzysztof Kołodziejak, Jacek Małachowski.
17 czerwca 2007 roku zmęczone, lecz zadowolone ŚWIRUSIĄTKA ze zwycięstwa w Żninie, zostały poproszone o występ w Miejskim Amfiteatrze w Wągrowcu w ramach I Przeglądu Twórczości Teatralnej i Muzycznej Szkół Podstawowych Wągrowca. I tutaj owacjom nie było końca. 

ZŁOTA KURTYNA' 2007


W dniach 10-11 listopada 2007 roku dzielne ŚWIRUSIĄTKA po przemianowaniu na ŚWIRUSY odniosły sukces – zdobyły ZŁOTĄ KURTYNĘ 2007 w IX POWIATOWYCH KONFRONTACJACH TEATRALNYCH za sztukę teatralną w reżyserii B. Tyrakowskiej pt. „Jak to zwykle w szkole bywa”, która powstała na podstawie wiersza Jerzego Jesionowskiego pt. „Egzamin” oraz fragmentu wiersza Marii Terlikowskiej pt. „Plotka”. 
Pierwszoplanowe role zagrały: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska i Barbara Zielińska. Drugoplanowe role zostały obsadzone przez: Kacpra Frankowskiego, Jakuba Manthey, Bartosza Urbańskiego i Dariusza Zanto. Gościnnie wystąpiły: Marta Kamińska i Martyna Gościniak. 
17 grudnia 2007 roku nasz dzielny Świrus - Marta Tyrakowska zmierzyła się ze starszymi od siebie recytatorami z całego powiatu wągrowieckiego, reprezentując naszą szkołę w Wapnie w V edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Z Adamem Mickiewiczem w herbie". Zadeklamowała utwór J. Herman pt. "Zima samochwała", za który uzyskała I miejsce
Marta zyskała uznanie komisji, a szczególnie Przewodniczącego komisji - aktora gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry - Andrzeja Marciniaka, który po zakończonym konkursie przeprowadził warsztaty aktorskie, wykorzystując w nich świetną recytację uczennicy.

I MIEJSCE- KRASNAL' 2008

11.06.2008 ŚWIRUSIĄTKA: Marta Krawczyńska, Mikołaj Dutkiewicz, Wiktoria Pytlak zdobyły I MIEJSCE na VII Powiatowym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Łeknie ,,Krasnal 2008’’ za inscenizację pt. „Żuraw i czapla” w mojej reżyserii, za którą otrzymali najwyższe noty od wszystkich członków jury. 
W jury zasiedli: kierownik literacki teatru im. A. Fredry w Gnieźnie - przewodnicząca jury Małgorzata Urbaniak, Małgorzata Binkowska - aktorka teatrów poznańskich i reporterka PTV, Teresa Rożek, Kamil Zawadzki, Agnieszka Ciszewska. Umiejętności aktorskie i wspaniałą rywalizację obserwował także wójt gminy Wągrowiec - Przemysław Majchrzak.


PODWÓJNY COŚ' 2008 I PODWÓJNY TALENT


W dniach 20- 21 czerwca 2008 roku podczas Czwartych Pałuckich Prezentacji Miniatur Teatralnych 2008 na żnińskiej scenie grupa teatralna Świrusiątka 
w składzie: Marta Krawczyńska, Mikołaj Dutkiewicz, Wiktoria Pytlak, zdobyła "PEREŁKĘ „COŚ-a" (I miejsce) za spektakl „Żuraw i czapla". 
W tym samym dniu Świrusy w składzie: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Barbara Zielińska, Jakub Manthey, Kacper Frankowski, Bartosz Urbański i Dariusz Zanto zdobyły także "PEREŁKĘ "COŚ-a" (I miejsce), przedstawiając sztukę w reżyserii Barbary Tyrakowskiej pt. "Jak to zwykle w szkole bywa". 
Ich zmagania oceniały dwie komisje: Natalia Fijewska-Zdanowska (reżyser i dramaturg związany z teatralnym ruchem offowym, pracuje jako dziennikarz i krytyk teatralny, instruktor teatralny) i Zuzanna Fijewska (aktorka m.in. odtwórczyni roli antyglobalistki w serialu "Na Wspólnej", od lat działa w teatralnym nurcie offowym, wielokrotna laureatka nagród aktorskich na festiwalach teatralnych) oraz MŁODZIEŻOWE FORUM JURORSKIE W SKŁADZIE: „GRUPA ŚCIŚLE MĘSKA” Z TERESIŃSKIREGO OŚRODKA KULTURY.
Pod koniec ogłoszenia wyników czekała na nich miła niespodzianka, ponieważ każda z grup otrzymała TALENT; Świrusy za zespołową pracę aktorską, a Świrusiątka za odkryty talent.


ZŁOTA KURTYNA' 2008


15.11.08 - Na Powiatowym Przeglądzie Teatrów „Kurtyna 2008” - Świrusiątka 
w składzie: Marta Krawczyńska, Mikołaj Dutkiewicz, Wiktoria Pytlak zdobyły „Złotą Kurtynę 2008” za przedstawienie sztuki pt. „Żuraw i czapla” w mojej reżyserii. Ich występy oceniało jury w składzie: Wojciech Retz - przewodniczący, Wojciech Lisiecki i Jagoda Jopp.

BRĄZOWA KURTYNA' 2008

Na tym samym przeglądzie starsza grupa - Świrusy w składzie: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Mikołaj Kamiński, Łukasz Karczewski, Martyna Wolińska i Barbara Zielińska, zdobyła BRĄZOWĄ KURTYNĘ - za spektakl pt. „Na wysypisku śmieci” także w reżyserii Barbary Tyrakowskiej.

ZŁOTA KURTYNA' 2009

W dniach 13 - 14 listopada 2009 roku otrzymały ZŁOTĄ KURTYNĘ za przedstawienie sztuki opracowanej i wyreżyserowanej przez Barbarę Tyrakowską pt."Bardzo dziwny przypadek".
Tym razem przyczynili się do zwycięstwa: Marta Krawczyńska, Dominika Hermann i Mikołaj Dutkiewicz. Drugoplanowe role zagrały: Maja Szymankiewicz i Marta Tyrakowska. W rolę statystów wcielili się: Kacper Walichiewicz, Paweł Chruścicki, Artur Rinz, Żaneta Dutkiewicz i Angelika Skotarek.
Jury w składzie: Dariusz Olejniczak, Wojciech Lisiecki i Marta Sobczak nie szczędziło komplementów.

SREBRNA KURTYNA' 2009

W tym samym przeglądzie pokazały się także z dobrej strony Świrusy, które występując w składzie: Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Marcin Kubale, Jakub Manthey zdobyły SREBRNĄ KURTYNĘ w sztuce pt."A jednak GIRLS BAND".


WYRÓŻNIENIE W XXVII FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH 
Scena Dziecięca - Czarnków 2009

W dniu 24.04.2009 Świrusy zdobyły wyróżnienie na XXVII FORUM TEATRÓW SZKOLNYCH. Zaprezentowały wówczas spektakl pt."Jak to zwykle w szkole bywa" w reżyserii Barbary Tyrakowskiej.
Jury przewodniczył Jan Pertek (dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, jednocześnie instruktor i reżyser teatralny), wraz z aktorami Teatru Norwida z Jeleniej Góry: Anną Ludwicką i Robertem Mania. 
Grupę reprezentowali: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Weronika Wehr, Barbara Zielińska, Bartosz Urbański, Kacper Frankowski, Jakub Manthey i Darisz Zanto.


I OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW COŚ' 2009
II MIEJSCE i DIABELSKA SAKWA oraz TALENT za tekst


W dniach 12 - 14 czerwca 2009 roku grupa teatralna Świrusy na swoim pierwszym w życiu ogólnopolskim przeglądzie teatrów przedstawiła spektakl pt.: 
"Czasami i tak bywa..." w reżyserii Barbary Tyrakowskiej w oparciu o treść wiersza "Plotka" M. Terlikowskiej oraz "Egzamin" J. Jesionowskiego. Wykorzystano także fragmenty utworów: Marsz żałobny Chopina, V symfonia C- moll Beethovena, muzyka z filmu "Mission imposible", melodie piosenek: "We are the champions" i "Takie tango". Przedstawienie to zostało nagrodzone gromkimi brawami, a młodzi aktorzy: Anita Brzezińska, Danuta Korbal, Maja Szymankiewicz, Marta Tyrakowska, Weronika Wehr, Barbara Zielińska, Bartosz Urbański, Kacper Frankowski, Jakub Manthey, Darisz Zanto przyczynili się do zdobycia II miejsca i otrzymali „DIABELSKĄ SAKIEWKĘ” Z ZAWARTOŚCIĄ 450 ZŁOTYCH W BILONIE. Przedstawienie oceniło jury w składzie ALEKSANDRA KUGACZ (aktorka teatru Studio Czyczkowy), JERZY WELTER (aktor, reżyser teatru otwartego), MAGDALENA ŻELAZKIEWICZ (śpiewajaca aktorka z dramatycznego Jaracza).
Natomiast reżyser spektaklu został uhonorowany TALENTEM za tekst przedstawienia.

ZŁOTA MASKA'2010


W dniach 19-20 listopada 2010 roku w XII POWIATOWYCH KONFRONTACJACH MAŁYCH FORM TEATRALNYCH KURTYNA 2010 ŚWIRUSY zaprezentowały się 
w przedstawieniu teatralnym pt. "Jak żegnamy się ze szkołą" wyreżyserowanym przez Barbarę Tyrakowską. Spektakl otrzymał ZŁOTĄ MASKĘ w kategorii krótkich form teatralnych oraz SREBRNĄ MASKĘ w kategorii sztuk teatralnych o tematyce dowolnej. Wszyscy aktorzy grający główne role (Dominika Hermann, Marta Krawczyńska, Marcin Kubale, Wiktoria Pytlak) otrzymali dodatkowo (4!!!) INDYWIDUALNE NAGRODY AKTORSKIE. W tym przedstawieniu zaprezentowali się również: Patryk Baranienko, Mateusz Bartkowiak, Jagoda Linart, Lidia Okońska, Oliwia Rożnowska, Julia Smykowska i Weronika Wojda.

II OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW COŚ' 2010 
II MIEJSCE - TALENT' 2010 i DIABELSKA SAKWA

W dniach 25. – 27.06.2010r. odbył się II Ogólnopolski Przegląd Teatrów w Wenecji-Żninie-Biskupinie, gdzie grupa teatralna - Świrusiątka zaprezentowała się w sztuce pt. „Bardzo dziwny przypadek” w reżyserii Barbary Tyrakowskiej. Rywalizując z 13 – stoma grupami teatralnymi z całej Polski, uplasowali się na drugiej pozycji zdobywając TALENT’ 2010 i Diabelską Sakwę wartości 100 zł. Ich zmagania oceniali: Aleksandra Kugacz, Jerzy Welter i Wojciech Miedzianowski.
Tym razem grupę reprezentowali: Marta Krawczyńska, Mikołaj Dutkiewicz, Dominika Hermann, Kacper Walichiewicz, Żaneta Dutkiewicz, Michał Krawczyński, Paweł Chruścicki, Julia Pieścikowska, Danuta Korbal (zastępstwo za Martę Tyrakowską), Maja Szymankiewicz.


III OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TEATRÓW COŚ' 2011
PIERWSZA NAGRODA GŁÓWNA i DIABELSKA SAKWA
oraz TALENT za reżyserię

W dniach 17-19 czerwca 2011 roku odbył się III Ogólnopolski Festiwal Teatrów „COŚ-CHCĄCYCH” w Żninie. Grupa teatralna Świrusy z SP 2 w Wągrowcu odniosła na nim swój największy sukces – młodzi aktorzy uwieńczyli swój występ zdobyciem PIERWSZEJ NAGRODY GŁÓWNEJ oraz „DIABELSKIEJ SAKIEWKI” z zawartością 600 zł w bilonie.
Świrusy wystawiły spektakl pt. „Jak żegnamy się ze szkołą” w reżyserii Barbary Tyrakowskiej, której przyznano dodatkowo TALENT za perfekcję wyreżyserowania sztuki. 
Ów sukces jest tym cenniejszy, że naszym młodym aktorkom udało się pokonać w artystycznych szrankach wiele uznanych grup teatralnych, które zjechały do Żnina z całej Polski. 
Inspiracją do powstania spektaklu były trzy zwykłe szkolne krzesła, utwór pisarki Marii Terlikowskiej oraz trochę znanej muzyki. 
To przedstawienie zyskało ogromne uznanie w oczach jury, którego przewodniczący teatrolog i reżyser Jerzy Welter, tuż po jego prezentacji, nie szczędził komplementów naszym młodym wykonawcom: Dominice Hermann, Marcie Krawczyńskiej, Wiktorii Pytlak i Marcinowi Kubale. W uzasadnieniu werdyktu członkowie jury podkreślili różnorodność form spektaklu, minimalizm środków artystycznych, niezwykłą ekspresję sceniczną i emocjonalność. 
Świrusom udało się zachować równowagę prawdziwej sztuki skierowanej jednak do szerokiego grona odbiorców. Karkołomny wyczyn okazał się strzałem w dziesiątkę, co potwierdzały salwy śmiechu w trakcie spektaklu i gorące brawa, które dwa razy wywoływały aktorów zza sceny. 


PODWÓJNE ZŁOTE SKRZYDŁA 2011


W dniach 25 - 26 listopada 2011r. Świrusy i Świrusiątka przeszły same siebie; podczas XIII POWIATOWYCH KONFRONTACJACH MAŁYCH FORM TEATRALNYCH KURTYNA 2011 obie grupy zdobyły ZŁOTE SKRZYDŁA!!! Reprezentantka Świrusów - Dominika Hermann otrzymała także indywidualną nagrodę za wspaniałą grę aktorską. 
Podczas tych konfrontacji Świrusy przedstawiły sztukę pt. "Poczekalnia", a Świrusiątka - "Intrygujące ploteczki". Obie sztuki zostały opracowane i wyreżyserowane przez Barbarę Tyrakowską. 
W jury zasiedli: Wojciech Lisiecki, Dariusz Olejniczak oraz Paulina Kruś.
Tym razem role zostały obsadzone przez następujące Świrusiątka:
Anna Ewertowska, Daria Wróblewska, Aleksandra Ratajczak, Miłosz Śmigielski, Wiktoria Potapenko, Jarosław Przybysz, Cezary Cieślak, Franciszek Piekutowski.
Natomiast wśród Świrusów mogliśmy podziwiać takich aktorów, jak:
Dominika Hermann, Marta Krawczyńska, Oliwia Rożnowska, Jagoda Linart, Julia Smykowska, Malwina Mrozińska, Michał Maćkowiak, Franciszek Piekutowski, Daniel Pietrowski.

Teatralne zmagania uwieńczone dwoma sukcesami ...

IX OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ "MASKA" W PSARACH POLSKICH

W dniach 16 – 18 maja 2012 roku w Domu Kultury w Psarach Polskich odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Twórczości Teatralnej „Maska”, w którym wzięło udział ponad 450 uczestników z całej Polski. 
W tegorocznych zmaganiach nie zabrakło tym razem ŚWIRUSÓW i ŚWIRUSIĄTEK. Młodsze dzieci, reprezentujące grupę ŚWIRUSIĄTKA, rozsławiły imię swojej szkoły i rodzinnego miasta, zajmując II miejsce dzięki dowcipnej i satyrycznej sztuce „Intrygujące ploteczki” opartej na wierszach J. Brzechwy, napisanej i wyreżyserowanej przez opiekunkę grupy.
Natomiast starsze dzieci, skupione w grupie Świrusy ku naszej największej radości, zostały laureatem tegorocznych Konfrontacji Teatralnych w kategorii szkół podstawowych. Ich przedstawienie „Poczekalnia”, wyreżyserowane przez Barbarę Tyrakowską według jej scenariusza opartego o tekst I. Dobiesz, zostało bardzo wysoko ocenione przez jury za profesjonalizm, jakim wykazała się reżyserka. Przewodnicząca jury - Elżbieta Górczyńska, instruktorka teatralna i reżyserka, pochwaliła występujące ŚWIRUSY i ŚWIRUSIĄTKA za zabawę tekstem, naturalność na scenie i doskonałą współpracę, tzw. „dialogowanie”, które w mniemaniu jury wypadło bardzo autentycznie.
Wspaniałym przeżyciem dla młodych aktorów były warsztaty teatralne, poprowadzone w dniu występu przez E. Górczyńską. 
Pomimo dużej konkurencji i wysokiego poziomu aktorstwa zaprezentowanego przez rówieśników z innych szkół, ŚWIRUSY odniosły ogromy sukces, gdyż ich spektakl został ogłoszony Spektaklem Dnia i zostały poproszone do zaprezentowania swojej sztuki na Gali Laureatów, która odbyła się w ostatnim dniu trwania przeglądu. Tam wręczono im statuetkę MASKI, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Prestiżowe wyróżnienie przysporzyło laureatom wiele radości i wzmocniło motywację do dalszej pracy.

Świrusiątka reprezentowali:
Anna Ewertowska, Daria Wróblewska, Aleksandra Ratajczak, Miłosz Śmigielski, Wiktoria Potapenko, Jarosław Przybysz, Cezary Cieślak, Franciszek Piekutowski.
Natomiast wśród Świrusów podziwialiśmy takich aktorów, jak: 
Dominika Hermann, Marta Krawczyńska, Oliwia Rożnowska, Jagoda Linart, Marta Tyrakowska (gościnnie w zastępstwie), Malwina Mrozińska, Michał Maćkowiak, Franciszek Piekutowski, Daniel Pietrowski.

WYRÓŻNIENIE DLA ŚWIRUSIĄTEK
na VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów COŚ–CHCĄCYCH w Żninie 
+ 200 zł w złotówkach

W dniach 22-24 czerwca 2012 roku ŚWIRUSY i ŚWIRUSIĄTKA wzięły udział w ÓSMYCH OGÓLNOPOLSKICH SPOTKANIACH TEATRÓW COŚ-CHCĄCYCH. Starsza grupa zaprezentowała się w sztuce "Poczekalnia", a młodsza w przedstawieniu „Intrygujące ploteczki” wyreżyserowanych przez opiekunkę grupy.
 
JURY w składzie:
1. ALEKSANDRA KUGACZ
2. MAREK KOŚCIÓŁEK
3. PIOTR MORAWSKI
4. JERZY WELTER 

przyznało WYRÓŻNIENIE i 200 ZŁ dla Świrusiątek za ciekawą grę aktorską.

W sztukach wystąpili ci sami aktorzy, którzy pokazali swoją wspaniałą grę aktorską w Psarach Polskich.

SREBRNE MASKI

W dniach 23-24 listopada br. w wągrowieckim kinie odbyły się XIV Powiatowe Konfrontacje Małych Form Teatralnych „Kurtyna 2012”. 
Tym razem ŚWIRUSY przedstawiły sztukę pt. "Ciężki los" będącą parafrazą wiersza J. Brzechwy "Na straganie", a wyreżyserowaną przez B. Tyrakowską, za którą otrzymały z rąk jury SREBRNĄ MASKĘ.

Wystąpili: Marta Krawczyńska, Malwina Mrozińska, Miłosz Śmigielski, Franciszek Piekutowski, Cezary Cieślak, Wiktoria Potapenko, Bartosz Pilarczyk, Paulina Zachwieja i Oliwia Kilichowska.

Natomiast ŚWIRUSIĄTKA (większość debiutantów!) wystąpiły w tym dniu w spektaklu o tematyce bożonarodzeniowej pt. "Porwanie" wyreżyserowanym i napisanym przez opiekunkę grupy w oparciu o tekst G. Śmiałka. Ich debiut na scenie został również uwieńczony zwycięstwem - SREBRNĄ MASKĄ.

Sztukę przedstawili: Zofia Drews, Olga Goncerzewicz, Oliwia Janiszewska, Dominika Leciejewska, Wiktoria Potapenko, Weronika Urban, Weronika Wiśniewska, Maksymilian Baran, Zbigniew Korbal, Daniel Pietrowski, Bartosz Pilarczyk i Jarosław Przybysz.